نگاهی به شرایط رادیولوژی در کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه پزشکی و رادیولوژی است که دارای فن آوری پیشرفته و منابع بسیاری در این حوزه است. بهتر است به صورت کلی در این مطلب یک نگاه به شرایط رادیولوژی در کانادا داشته باشیم. لطفا تا انتها با اوج آرام همراه باشید.

1- لایسنس: همانطور که می دانید، پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا نیاز به داشتن لایسنس از سازمان کانادایی حرفه ای پزشکی دارید. برای درخواست لایسنس بهتر است تجربه کاری، ارتقاء تحصیلات، سوابق حرفه ای و فعالیت در پژوهش ها را نشان دهید.

2- بستری شدن: شرایط شدیدی برای برخی از تخصص های پزشکی در کانادا وجود دارد و مهاجرین جدید نیاز به آموزش های اضافی و آزمون های بالینی دارند. تخصص رادیولوژی به دلیل پیشرفت تکنولوژی آن در کانادا جذاب است و اغلب مهاجرین تجربه کاری و تحصیلات لازم را دارا هستند، اما باید در نظر داشته باشید که برای کار به عنوان یک رادیولوژیست در کانادا، باید تجربه کافی داشته باشید.

تحصیل رادیولوژی در کانادا دارای سه مقطع زیر می باشد.

کارشناس یا لیسانس

کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس

دکتری یا ph.D

شرایط تحصیل کارشناسی رادیولوژی در کانادا به شرح زیر می باشد.

 • ارائه مدرک دیپلم
 • ارائه نتایج آزمون زبان انگلیسی
 • ارائه ریز نمرات دوره متوسطه
 • ارائه ریز نمرات رسمی از تمام دانشگاه هایی که در آن حضور داشته اید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد رادیولوژی در کانادا عبارت هستند از:

 • مدرک لیسانس رشته رادیولوژی یا دیگر رشته های علوم پایه، پزشکی و پیراپزشکی مرتبط
 • ارائه نتایج آزمون زبان انگلیسی
 • ارائه نمره GRE
 • ارائه نمرات دوره لیسانس
 • ارائه مقالات منتشر شده
 • ارائه توصیه نامه تحصیلی
 • ارائه رزومه اپلای و انگیزه نامه SoP
 • ارائه سوابق کاری

مزایای تحصیل رادیولوژی در کانادا

رادیولوژی یکی از بخش های مهم علوم پزشکی است که به بررسی و تصویربرداری از داخل بدن می پردازد. پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا می توانید در حوزه سلامت یک شغل پردرآمد داشته باشید. در ادامه به بررسی مزایای رادیولوژی در کانادا می پردازیم:

1- پرداخت بالا:  رادیولوژیست ها در کانادا حقوق بالایی دریافت می کنند. در حقیقت، درآمد آنها در مقایسه با سایر حرفه های پزشکی، بسیار بیشتر می باشد.

2- فرصت های شغلی: پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا، فرصت های شغلی در حوزه رادیولوژی فراوان است. با توجه به سنین بالای جمعیت کانادا، نیاز به خدمات رادیولوژیست ها و تخصص های مرتبط در این کشور بسیار بالا است.

3- زندگی حرفه ای مطلوب: رادیولوژیست ها در کانادا با شرایطی مثل زمان کاری مناسب، تعطیلات هفتگی، اجازه روزهای بیماری و قابلیت کارایی از راه دور در صورت نیاز مواجه هستند.

عناوین شغل های مختلف رادیولوژی در کانادا

در کانادا، رادیولوژی به عنوان یکی از حوزه‌های پزشکی مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد. این شاخه از پزشکی توسط تصاویر طبقه‌بندی‌شده به تشخیص و درمان بیماری‌ها می‌پردازد. عناوین شغلی مختلف رادیولوژی در کانادا عبارت هستند از:

1- پزشک تشخیصی رادیولوژی: پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا پزشکان متخصص برای تشخیص بیماری‌ها از تکنولوژی‌ تصویربرداری مانند رادیوگرافی، سونوگرافی، کامپیوتریزه توموگرافی یا MRI استفاده می‌کنند.

2- فیزیکدان رادیولوژی: پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا می توانید از این تخصص، برای توسعه و بهبود تکنولوژی‌های تصویربرداری استفاده کنید.

3- تکنسین پرتو: این شاغلین با استفاده از تکنولوژی‌های تصویربرداری اطلاعاتی را که نیاز به تشخیص بیماری دارند به پزشکان مرتبط ارائه می‌دهند.

4- تکنسین های ماموگرافی: با استفاده از تکنولوژی‌های تصویربرداری خاص، متخصصین این حرفه در جهت تشخیص سرطان سینه کار می‌کنند.

درآمد رادیولوژی در کانادا

درآمد رادیولوژی در کانادا

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رادیولوژی در کانادا

در کانادا، بیشتر دانشگاه هایی که امکانات بسیار خوبی برای تحصیل رادیولوژی فراهم کرده اند وجود دارند. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رادیولوژی در کانادا عبارت هستند از:

دانشگاه دولیوی (Dalhousie University)

دانشگاه دولیوی در نوا اسکوشیا، کانادا قرار دارد و برای تحصیل رادیولوژی در کانادا شناخته شده است. این دانشگاه با برخورداری از فناوری پیشرفته و اجرای برنامه های آموزشی با کیفیت بالا، شرایط بسیار خوبی برای دانشجویان رادیولوژی ایجاد کرده است.

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه تورنتو با داشتن بیش از 80 دانشکده و مراکز دیگر، از بزرگترین دانشگاه های کانادا است. این دانشگاه از نظر تحقیقاتی بسیار برتر است و بسیاری از دانشجویان رادیولوژی را می پذیرد. در این دانشگاه، دانشجویان از محیطی مدرن و امکانات پیشرفته برای تحصیل رادیولوژی بهره خواهند برد. شهریه سالانه در این دانشگاه حدود 39000 دلار در سال می باشد.

دانشگاه ملی کانادا (University of British Columbia)

تحصیل رادیولوژی در کانادا در دانشگاه ملی یکی از برترین انتخاب های شما می تواند باشد. این دانشگاه بسیاری از دانشجویان رادیولوژی را می پذیرد. این دانشگاه با ارائه محیط آموزشی به روز، کلاس های آنلاین و آموزش عملی در هیئت امنای بیمارستان های مختلف، یکی از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رادیولوژی است. شهریه تحصیل رادیولوژی در کانادا در این دانشگاه معادل 22000 دلار در سال می باشد.

دانشگاه وسترن (Western University)

دانشگاه وسترن یکی از بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل رادیولوژی در کانادا است. این دانشگاه با داشتن دسترسی به بسیاری از امکانات پزشکی پیشرفته و همچنین داشتن هیئت امنای برجسته، بهترین محیط آموزشی را برای دانشجویان رادیولوژی فراهم کرده است.

دانشگاه McGill (McGill University)

دانشگاه McGill یکی از بهترین دانشگاه های کانادا و جهان است. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه، معادل 23000 الی 26000 دلار می باشد.

هزینه های سالانه تحصیل و زندگی دانشجویان رشته رادیولوژی در کانادا

هزینه های سالانه تحصیل و زندگی دانشجویان رشته رادیولوژی در کانادا

مدارک مورد نیاز دریافت ویزا جهت تحصیل رادیولوژی در کشور کانادا

مدارک مورد نیاز دریافت ویزا برای تحصیل در کانادا عبارت هستند از:

پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

فرم درخواست ویزا

یک عکس رنگی با پس زمینه سفید

شناسنامه

گواهی از محل اقامت خود (استخراج از شهرداری)

مدارک تحصیلی (شامل مدارک تحصیلی، کارنامه و ریز نمرات)

اثبات مالی به منظور تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا

مدارک تحقیقاتی و پژوهشی (اگر اعمالی را انجام داده اید)

چک با پرداخت هزینه ویزا

برخی از اسناد و مدارک اضافی (مانند مدارک پزشکی، بیمه سلامت و… به علاوه مدارکی که مراجع قنصلی ممکن است بخواهند)

درآمد رادیولوژی در کانادا

کار به عنوان یک رادیولوژیست در کانادا بسیار جذاب و پردرآمد است. برای کار به عنوان رادیولوژیست در کانادا باید دارای مدرک تایید شده توسط کانادایی ها باشید.

در کانادا هر ایالت دارای انجمن تخصصی خود در زمینه پزشکی است که خدمات پزشکی را برای مردم کانادا تأمین می کند. برای تبدیل مدرک تحصیلی خود به مدرک کانادایی، باید با انجمن تخصصی مربوطه تماس بگیرید و برای بررسی مدرک خود ثبت نام کنید. پس از تایید مدرک خود، می توانید در یکی از بیمارستان ها یا مراکز پزشکی کانادا به عنوان یک رادیولوژیست کار کنید.

درآمد رادیولوژی در کانادا به دلیل تفاوت در میزان تجربه، محل کار و سایر عوامل متفاوت است. با این حال، به طور میانگین، درآمد رادیولوژیست ها در کانادا بسیار بالاست. بر اساس آمارهای آخرین بررسی ها در بازار کار کانادا، درآمد متوسط یک رادیولوژیست در کانادا حدود 371،000 دلار کانادایی در سال است.

پس از تحصیل رادیولوژی در کانادا می توانید در یکی از مشاغل مربوط به این رشته پردرآمد شروع به کار کنید. به دلیل تقاضای بالا برای خدمات پزشکی، برخورداری از تجربه و مهارت در حوزه رادیولوژیست برای فراهم کردن ویژگی های ویژه تصویربرداری در کانادا، به دلیل دسترسی به تجهیزات پزشکی پیشرفته و رقابتی بودن بازار کار، رادیولوژیست ها در کانادا بسیار پردرآمد هستند.

میزان درآمد ساعتی متخصصان رادیولوژی در استان های کانادا

میزان درآمد ساعتی متخصصان رادیولوژی در استان های کانادا

اقامت رادیولوژی در کانادا

درخواست شما برای اقامت رادیولوژی در کانادا بسیار گسترده و پیچیده است، زیرا برای این منظور نیاز به تحصیل و گذراندن دوره های آموزشی در این زمینه، گرفتن مجوز کار و داشتن تجربه کاری لازم است.

اگر شما مایل به اقامت و تحصیل رادیولوژی در کانادا هستید، می‌توانید با مطالعه و درک نیازهای بازار کار کانادا در این حوزه، مهارت‌های خود را توسعه دهید.

بهترین روش ها برای مهاجرت رادیولوژی در کانادا به شرح زیر می باشد.

می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی متفاوت مانند برنامه بورس کانادا، برنامه های جذب استعدادها، برنامه های مهاجرت مهارتی، برنامه مهاجرت زنان و خانواده ها و یا برنامه مهاجرت کسب و کار و سرمایه گذاری در کانادا مهاجرت کنید. هر یک از این برنامه ها دارای شرایط خاصی هستند که باید آن ها را بررسی کنید.

برای دریافت اقامت در کانادا و تحصیل رادیولوژی در کانادا شما نیاز به مهارت‌ها و شرایط زیر دارید:

1- داشتن مدرک رسمی دکترای پزشکی با تخصص رادیولوژی از یک دانشگاه معتبر.

2- حداقل 2 سال تجربه کاری به عنوان رادیولوژیست در کشور خود.

3- شرکت در دوره هایی مانند کنفرانس ها، دوره های آموزشی و سمینارها مرتبط با رادیولوژی.

4- داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسه برای ارتباط با بیماران و همکاران در محیط پزشکی.

5- موفقیت در آزمون های پایین دستیابی مانند بورد مربوطه.

6- دریافت مجوز کار و پروانه تمرین از هیات پزشکی کانادا.

7- داشتن توانایی برای پذیرش چالش های پزشکی و قابلیت های بالینی در ارایه درمان به بیماران.

همچنین، برای تحصیل رادیولوژی در کانادا و دریافت اقامت، باید به یکی از برنامه‌های مهاجرتی مذکور در پاسخ قبلی، متقاضی شوید و شرایط مربوط به هر برنامه را رعایت کنید. به عنوان مثال، در برنامه مهاجرت مهارتی، شما باید از خدماتی که در حوزه رادیولوژی ارائه می‌دهید، طبقه‌بندی شده و حداقل امتیاز مورد نیاز را بر اساس ارزیابی این خدمات بدست آورید.

آزمون های مورد نیاز برای رادیولوژی در کانادا عبارت هستند از:

 • معادل سازی مدرک تحصیلی در سازمان خدمات ارزیابی کانادا (ACESC)
 • شرکت در آزمون طراحی شده متخصصین پرتو پزشکی (CAMRT)
 • بهترین روش ها برای مهاجرت رادیولوژی در کانادا

بهترین روش ها برای مهاجرت رادیولوژی در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید