کاخ سفید، محل سکونت و دفتر کار رسمی رئیس‌جمهور آمریکا، یکی از نمادهای قدرت و اقتدار این کشور است. این کاخ در شهر واشنگتن دی‌سی، پایتخت ایالات متحده، واقع شده و از سال ۱۸۰۰ تاکنون، محل زندگی و کار ۴۶ رئیس‌جمهور این کشور بوده است. قصر ریاست جمهوری مهم‌ترین محل در تاریخ آمریکاست. معمار این اقامتگاه جیمز هوبان بود که طراحی آن را بر پایه معماری نئوکلاسیک انجام داد. کاخ سفید شامل شش طبقه است و به سه قسمت اقامتگاه رئیس‌جمهور در مرکز، بال غربی کاخ و بال شرقی کاخ تقسیم می‌شود.

تاریخچه کاخ سفید

در سال ۱۷۹۱، جرج واشنگتن اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده، دستور ساخت را صادر کرد. طراحی این کاخ بر عهده جیمز هوبان، معمار ایرلندی بود. ساخت اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۸۰۰ به پایان رسید و جان آدامز به عنوان اولین رئیس‌جمهور در آن سکونت یافت. جرج واشنگتن و وزیر خارجه توماس جفرسون به دلیل علاقه شخصی که به معماری داشتند تصمیم گرفتند که طرح ساختمان کاخ سفید را از میان طرح‌های ارائه شده در یک مسابقه معماری انتخاب کنند. کمیسران شهر فدرال به عنوان قاضی و تصمیم گیرنده نهایی انتخاب شد. او از میان چندین طرح ارائه شده ایده جیمز هوبان را به عنوان مقر ریاست جمهور ایالت‌متحده برگزید. طرح توماس جفرسون که به صورت ناشناس در مسابقه شرکت کرده بود در میان طرح‌های برگزیده شده قرار داشت اما در نهایت طرح جیمز هوبان بود که برنده مسابقه شد. عملیات ساخت کاخ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۷۹۲ آغاز شد و در اول نوامبر ۱۸۰۰ به پایان رسید. اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ماسه سنگ‌های سفید، به سبک معماری جرجی احداث شده است. جان آدامز نخستین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در این سازه اقامت کرد و از آن زمان این کاخ همواره محل اقامت رئیس‌جمهوران آمریکا بوده است.

 • در سال ۱۸۰۱ توماس جفرسون با کمک مهندس معمار بنجامین هنری لاتروب بنای بیرونی کاخ را با افزودن دو ستون گسترش داد.
 • در سال ۱۸۱۴ در خلال جنگ ارتش بریتانیا کاخ سفید را به آتش کشید. این آتش‌سوزی بخش‌های داخلی کاخ را ویران کرد اما بخش‌های بیرونی آن آسیب زیادی ندیدند.
 • در سال ۱۸۱۷ جیمز مونرو، پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده به عنوان اولین رئیس‌جمهور پس از آتش‌سوزی ساکن شد.
 • در سال ۱۹۰۱ تئودور روزولت، ۲۶ امین رئیس‌جمهور ایالات متحده بال غربی کاخ را برای انجام امور دفتری خود ساخت. این بال در طول سال‌های بعد گسترش یافت و امروزه محل برگزاری جلسات هیئت دولت، کنفرانس‌های خبری و سایر رویدادهای رسمی است.
 • در سال ۱۹۴۸ هری ترومن، ۳۳ امین رئیس‌جمهور ایالات متحده اسکلت داخلی کاخ را تعویض کرد. این کار به دلیل فرسودگی چارچوب چوبی کاخ انجام شد.

نمای جنوبی قصر ریاست جمهوری

کاخ سفید کجاست؟

کاخ در شهر واشنگتن دی‌سی، منطقه کلمبیا، خیابان پنسیلوانیا با پلاک 1600 قرار گرفته است. این کاخ در مرکز پارک ریاست جمهوری قرار دارد. مقر ریاست جمهوری توسط مکان‌های دیدنی چون یادبود لینکلن، بنای یادبود واشنگتن، موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونین، موزه هنر و هوا و فضای واشنگتن احاطه شده است.

عجایب کاخ سفید

بنایی تاریخی و نماد قدرت و اقتدار ایالات متحده آمریکا است. این کاخ در فرهنگ آمریکایی نقش مهمی دارد و در بسیاری از فیلم‌ها، سریال‌ها و کتاب‌ها به آن اشاره شده است.

 • اتاق بیضی: دفتر بیضی، محل کار رسمی رئیس‌جمهور ایالات متحده، یکی از عجیب‌ترین اتاق‌های کاخ سفید است. فضای داخلی اتاق بیضی شکل و از چوب‌های گران‌قیمت ساخته شده است. بر روی دیوارهای اتاق، نقاشی‌های مختلفی از مشاهیر آمریکایی به چشم می‌خورد.
 • دفتر مخفی: کاخ دارای اتاق‌های مخفی زیادی است. یکی از مهمترین این اتاق‌ها دفتر مخفی است که در زیرزمین قرار دارد و مکانی امن برای رئیس‌جمهور و مشاوران او در مواقع اضطراری است. دفتر مخفی دارای یک اتاق امن، یک اتاق کنفرانس و یک اتاق خواب می‌باشد.
 • تونل‌های زیرزمینی: سازه از شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی برخوردار است که به ساختمان‌های دولتی دیگر در واشنگتن دی‌سی متصل می‌شوند. این تونل‌ها برای تردد مقامات دولتی و محافظان آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اشیاء تاریخی: قصر ریاست جمهوری مملو از اشیاء تاریخی است که از دوران مختلف به جا مانده‌اند. این اشیاء شامل نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، مبلمان و سایر آثار هنری هستند.

کاخ سفید چند متر است؟

ساختمان 51.2 متر طول، 26.1 متر عرض و ارتفاع آن در بخش جنوبی 21.34 متر و در بخش شمالی برابر با 18.29 متر است. این ساختمان دارای 6 طبقه متشکل از 2 طبقه زیر زمین، طبقه همکف و طبقه اول یا دولت، طبقه دوم و سوم به عنوان اقامتگاه خانواده رئیس جمهور است. قصر ریاست جمهوری در مجموع 132 اتاق، 35 عدد سرویس بهداشتی و 2 آشپزخانه دارد. زیربنای کلی کاخ برابر با 5100 متر می‌باشد.

تونل های زیرزمینی قصر ریاست جمهوری

اتاق های کاخ سفید

ساختمان دو طبقه است که به سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده است. این کاخ دارای یک رواق ورودی بزرگ، یک سالن پذیرایی، یک اتاق غذاخوری، یک کتابخانه، یک اتاق خواب ریاست جمهوری و چندین اتاق دیگر است. اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا از چندین بخش مهم تشکیل شده که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سالن ورودی و سالن پذیرایی: این سالن‌ها محل برگزاری مراسم‌های رسمی و پذیرایی‌های دولتی هستند.
 • اتاق غذاخوری دولتی: این اتاق محل صرف غذا توسط رئیس‌جمهور و مهمانان رسمی اوست.
 • کتابخانه: کتابخانه کاخ سفید محل مطالعه و کار رئیس‌جمهور و مشاوران او می‌باشد.
 • اتاق خواب رئیس‌جمهور: این اتاق محل خواب و استراحت رئیس‌جمهور و همسرش است.
 • دفتر بیضی: دفتر بیضی که شهرت جهانی دارد محل کار رسمی رئیس‌جمهور آمریکا است. در طول تاریخ بسیاری از فرمان‌های سرنوشت ساز در این اتاق اتخاذ شده‌اند.

تندیس اندرو جکسون

مجسمه بالای کاخ سفید

مجسمه اندرو جکسون یک تندیس برنزی از اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا سوار بر اسب می‌باشد که بر روی یک پایه سفید از سنگ مرمر در مرکز “لافایت اسکوئر” در پارک ریاست جمهوری قرار گرفته است. این تندیس توسط کلارک میلز در سال 1852 ساخته شد. مجسمه جکسون در شمال کاخ قرار دارد و جکسون را در لباس نظامی در حالی که با دست راستش کلاه خود را بالا می‌برد به تصویر کشیده است.

فرش هریس در کاخ سفید

فرش ایرانی همواره نماد فرهنگ و هنر ایران بوده است. این فرش‌ها به دلیل زیبایی، کیفیت و ارزش تاریخی خود در سراسر جهان شناخته شده‌اند. یکی از فرش‌های ایرانی که در این ساختمان نگهداری می‌شود، فرش هریس است که در سال 1143 شمسی توسط هنرمندان ایرانی در تبریز بافته شده است. این فرش به نام “فرش ویجو” شناخته می‌شود. به طور دقیق مشخص نیست چگونه این فرش ایرانی وارد کاخ شده اما بنا به برخی روایت‌ها فرش ویجو در سال 1153 شمسی توسط یک بازرگان ایرانی به نام حسن خان امین الدوله به جرج واشنگتن، اولین رئیس جمهور ایالات متحده اهدا شده است.

فرش هریس در کاخ سفید

فرش ویجو از ابریشم و پشم بافته شده و 366 سانتی‌متر عرض و 549 سانتی‌متر طول دارد. طرح آن به سبک «گلدانی» است و شامل گل‌های بزرگ و رنگارنگ در میان زمینه‌ای آبی است. این فرش یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین آثار هنری در کاخ سفید است. فرش ویجو در سال ۱۹۴۸، زمانی که اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا بازسازی شد، به طور موقت به موزه ملی تاریخ آمریکا منتقل گردید و در سال ۱۹۵۲، پس از پایان بازسازی، به کاخ بازگردانده شد. این فرش در حال حاضر در سالن پذیرایی غربی کاخ ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد. فرش ویجو نمادی از روابط دوستانه بین ایران و ایالات متحده در گذشته است. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و تورهای گردشگری از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان شرکت ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید