معرفی آنتالیا

در معرفی آنتالیا باید گفت این شهر یکی از زیبا ترین و پرجمعیت ترین شهرهای کشور ترکیه می باشد. این شهر هر سال میزبان بسیاری از گردشگران و توریست ها از سراسر جهان است. شهر آنتالیا مرکز استانی با همین نام بوده و از شهر های بزرگ کشور ترکیه می باشد. این شهر مرکز گردشگری بوده زیرا جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد. این شهر دارای لنگرگاه های زیادی بوده و خیابان هایی با درخت نخل دارد. این شهر ساحلی بوده و در منطقه مدیترانه قرار گرفته و آب و هوای بسیار خوبی دارد. شما می توانید در این شهر، مرکز تفریحی و خرید بسیار زیادی پیدا کنید و برای مدتی که در این شهر حضور دارید از سفر خود لذت کافی را ببرید.

معرفی آنتالیا

اهمیت آنتالیا در ترکیه

معرفی آنتالیا، تنها به دلیل این نیست که این شهر، یک شهر گردشگری بوده و برای صنعت توریست بسیار پولساز است. این شهر در ترکیه فقط جنبه گردشگری ندارد. ترکیه در این شهر میزبان اجلاس های بسیار مهمی بوده و مراسم ها و رویداد های بزرگی در این شهر برگزار شده است. یکی از بزرگ ترین اجلاس هایی که در این شهر برگزار شد؛ اجلاس جی بیست بود. در جی بیست، سران ۲۰ کشور صنعتی دور هم جمع می ‌شوند. در سال ۲۰۰۵ جی بیست، در این شهر برگزار شد. همچنین این شهر میزبان اکسپو در سال ۲۰۱۶ میلادی بود.

تاریخ آنتالیا

برای معرفی آنتالیا باید در مورد تاریخ این شهر اطلاعاتی داشته باشیم. آنتالیا یکی از شهرهای قدیمی بوده که قدمت آن مربوط به قبل از میلاد مسیح است.  در طی پژوهش های باستان شناسی مشخص شده است که قدمت این منطقه مربوط به ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. این شهر در زمان قدیم نیز یکی از شهر های پر رونق بوده و یکی از مقر های اصلی امپراتوری روم بود. نام این شهر برگرفته از آتالوس دوم می باشد. آتالوس دوم یک از پادشاهان آن زمان بود.‌ آتالوس ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح یعنی نزدیک به ۲ هزار و ۲۰۰ سال قبل در این ناحیه از ترکیه امروزی حکومت می کرد‌ . در یکی از حفاری هایی که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام شد؛ مشخص شد که این شهر یکی از پایگاه های دریایی امپراتوری روم در زمان قدیم بوده است. یعنی ۱۳۰ سال قبل از میلاد مسیح این شهر، یک شهر پر رونق و از پایگاه های دریایی آن زمان بود.

تاریخ آنتالیا پس از امپراطوری روم

آنتالیا از همان زمان قدیم، از شهر های مورد توجه در کل دنیا بوده است. مسیحیت در قرن دوم میلادی در این منطقه گسترش پیدا کرد. در آن زمان این شهر یکی از شهر های امپراتوری بیزانس بود. ورود ترکان سلجوقی در قرن سیزدهم میلادی به شهر آنتالیا رخ داد. این شهر در همان سال توسط ترکان سلجوقی فتح شد و به عنوان پایتخت بیک نشین تکه بوده است. طبق نوشته های اولیا چلپی این شهر در اواخر قرن ۱۷ میلادی بیشتر جمعیت ترک داشته اما بعضی از محله های آن یونانی نشین بودند. در قرن بیستم میلادی، ترک های قفقاز و منطقه بالکان به این شهر مهاجرت کردند و جمعیت این شهر را افزایش دادند. این شهر در سال ۱۳۹۰ میلادی توسط سلطان عثمانی یعنی بایزید اول فتح شد. حکومت این شهر به پسر بایزید اول یعنی مسیح و پس از آن به پسر دیگرش مصطفی سپرده شد.

جغرافیا آنتالیا

جغرافیا آنتالیا

اگر بخواهیم در معرفی آنتالیا، در خصوص جغرافیای این شهر صحبت کنیم باید موقعیت این شهر را در کل کشور ترکیه بررسی کنیم. این شهر در جنوب ترکیه قرار گرفته و در سمت غرب آن می باشد. این شهر یک شهر ساحلی بوده و سواحل آن که به دریای مدیترانه می رسند یکی از پر رونق ترین ساحل های ترکیه هستند. آنتالیا از جنوب مجاور دریای مدیترانه بوده و از شمال به شهر بوردور و اسپارتا می رسد. از شمال شرق نیز این شهر همسایه قونیه بوده و در غرب آن شهر مولا قرار دارد. شرق آن نیز کارامان و مرسین است. از جنوب غرب نیز این شهر با کمر همسایه است. این شهر با پایتخت ترکیه، یعنی آنکارا حدود ۳۸۰ کیلومتر فاصله داشته و فاصله آن با شهر توریستی استانبول نیز ۴۸۱ کیلومتر است. فاصله این شهر با قونیه ۱۹۱ کیلومتر فاصله داشته و فاصله آن با ازمیر ۳۵۵ کیلومتر است.

آب و هوای آنتالیا

آب و هوای آنتالیا به دلیل این که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته به طور کامل مدیترانه ایی می باشد. آب و هوای مدیترانه ایی سبب می‌ شود تا آنتالیا زمستان های سرد و یخبندان نداشته باشد. در ماه های سرد سال دما حدودا بین ۹ تا ۱۵ درجه است. در این شهر دما به ندرت به زیر صفر می‌ رسد. تابستان های این شهر طولانی بوده و درجه حرارت هوا بین ۲۸ تا ۳۶ درجه متغیر است. در بعضی از روز های گرم ممکن است دما بالاتر از ۳۶ درجه نیز برود. به طور کلی آب و هوای این شهر، در بیشتر روز های سال گرم است. در پاییز باران های شدیدی در این منطقه می بارد. رطوبت این شهر بالای ۶۰ درصد است. زمان مناسب برای سفر به این شهر از نظر آب و هوا در فصل بهار و تابستان است. زیرا در روز های بارانی ممکن است نتوانید از تمام تفریحات آبی این شهر استفاده کنید.

پوشش گیاهی آنتالیا

پوشش گیاهی آنتالیا، بسیار متنوع بوده و از درختان و گیاهان بسیار زیادی تشکیل شده است. این منطقه مانند بسیاری از مناطق مدیترانه ای درختان زیتون بسیار زیادی دارد. درختان زیتون این شهر از سطح دریا تا ارتفاع ۶۰۰ متری از سطح دریا می رویند. درخت های دیگر مانند چنار وحشی، توت فرنگی و درخت قطاب نیز در این منطقه می رویند. همچنین این شهر کمربندی جنگلی از درختان سدر، کاج، صنوبر، راش و سرو دارد. در ارتفاعات این منطقه چمنزار هایی وجود دارند که مشابه با چمنزار های کوه های آلپ هستند. در این چمنزار ها، گیاهانی مانند گاو زبان، داوودی، مارچوبه، آویشن و توت فرنگی می رویند. پوشش جانوری آنتالیا نیز بسیار متنوع است و در آن پرندگان و پستانداران مختلفی از جمله سیاه خرس، گوزن، کبک و بلدرچین زندگی می کنند.

رودخانه و آبشار های آنتالیا

 رودخانه ها و آبشار های زیادی در آنتالیا وجود دارد.  به همین دلیل در معرفی آنتالیا باید به این جاذبه های طبیعی پرداخت. در این شهر رود های زیادی جریان دارند که از کوه ها سرچشمه گرفته و به دریا می ریزند. رود های پرآب این شهر و آبشار ها از جمله جاذبه های طبیعی هستند که گردشگران زیادی را به آنتالیا جذب می کنند‌. از جمله مهم ترین رود های این شهر می توان به ماناوگات، آک سو و دودن چایی اشاره کرد. آبشار های معروفی مانند اوچان سو، ساپادره، ماناوگات و سومالی دودن اشاره کرد. آبشار دودن حدودا ۲۰ دقیقه تا مرکز شهر فاصله داشته و از جمله زیبا ترین آبشار های ترکیه می باشد. آبشار های دودن از دو آبشار تشکیل شده است. آبشار بالایی و پایینی فاصله هشت کیلومتری از یکدیگر دارند. شما می توانید بین این دو آبشار طبیعت گردی کرده و اوقات خوبی داشته باشید. در این منطقه خدمات رفاهی خوبی پیدا می شود.

پوشش گیاهی آنتالیا
کشاورزی در آنتالیا

بررسی کشاورزی آنتالیا

شاید تصور کنید آنتالیا فقط مرکز گردشگری ترکیه می باشد و سایر صنعت ها، در آن رشد چندانی ندارد. اما باید بدانید یکی از پر رونق ترین جنبه های اقتصادی این شهر، کشاورزی آن است. آب و هوای مساعد و خاک حاصلخیز سبب شده تا آنتالیا بتواند کشاورزی قابل توجه ای داشته باشد. این شهر می تواند ۱۳ درصد از سبزیجات کل کشور را تامین کند. همچنین شش درصد از تولیدات میوه کل ترکیه نیز مربوط به این منطقه می باشد. مهم ترین محصول کشاورزی این منطقه سیب می باشد. علاوه بر سیب، محصولات دیگر نیز مانند مرکبات و میوه های گرمسیری مانند آواکادو، موز و نارنج نیز در این منطقه رشد می کنند. پرورش سبزیجات مانند خیار و گوجه فرنگی در این منطقه در حال رشد است. کشاورزی در آنتالیا، رشد قابل توجه ای پیدا کرده و این منطقه به دلیل نزدیک بودن به دریا برای کشاورزی گلخانه ای نیز مناسب است.

سوغات آنتالیا

یکی از مهم ترین مواردی که در معرفی آنتالیا باید مورد بررسی باشد؛ سوغات این شهر است. اگر به آنتالیا سفر کردید و می خواهید به شهر خودتان برگردید به احتمال زیاد تمایل داشته باشید تا برای دوستان، آشنایان و اقوام خود سوغات خریداری کنید. سوغات آنتالیا شامل موارد مختلفی از جمله خوراکی ها و وسایل مختلف می باشد. قهوه ترک یکی از معروف ‌ترین و پرطرفدار ترین سوغاتی هایی می باشد که در آنتالیا به فروش می رسد. اما به غیر از قهوه خوراکی هایی مانند باقلوا و راحت الحلقوم نیز از جمله شیرینی های پرطرفداری هستند که به عنوان سوغات ترکیه شناخته می شوند.  ادویه نیز یکی دیگر از پرطرفدار ترین سوغاتی هایی است که خریده می شود.

آشنایی با سایر سوغاتی های آنتالیا

  به غیر از این خوراکی های خوشمزه که می توانند سوغاتی آنتالیا باشند موارد دیگری مانند فرش و گلیم نیز از سوغاتی های این شهر محسوب می شوند. ظرف ها، اشیای سرامیکی و سفالی نیز از دیگر سوغاتی های آنتالیا هستند. آن چه که این ظروف را با ظروف سرامیکی و سفالی سایر مناطق متمایز می کند؛ طرح و نقش هایی هستند که روی آن کار شده است. معمولا هر منطقه با توجه به فرهنگ و هنر خاص خودش، این ظرف ها را طراحی و رنگ آمیزی می کند. زیورآلات و اشیای مسی نیز از دیگر سوغاتی های این شهر هستند. این اشیا می توانند به عنوان سوغاتی بسیار ارزشمند و گرانبها باشند.

سوغات آنتالیا

مناطق دیدنی آنتالیا

جاذبه های گردشگری آنتالیا بسیار زیاد و متنوع می باشد. به گونه ای که اگر شما به این شهر سفر کنید ممکن است برای دیدن تمام این جاذبه ها زمان کم‌ بیاورید. پس با یک برنامه ریزی دقیق می توانید از جاذبه های بسیار زیاد این شهر دیدن نمایید.

منطقه کالیچی در شهر آنتالیا جزو منطقه های بسیار پرطرفدار می باشد که قدم زدن در آن می‌ تواند تجربه خاص و بی نظیر را برای شما به وجود آورد. کالیچی قدمت  بسیار طولانی دارد که این قدمت به رومیان باستان برمی گردد‌ در این منطقه شما می توانید بر روی سنگ فرش های بسیار زیبای آن قدم زده و از کاخ های رویایی آن دیدن نمایید‌. میدان اصلی منطقه کالیچی دارای یک ورودی اصلی می باشد.

مناطق توریستی آنتالیا

اجاره خانه در آنتالیا

افراد به دلیل های مختلفی تمایل ندارند درون هتل ها اقامت کنند. با توجه به اینکه هتل های آنتالیا دارای امکانات رفاهی و خدمات بسیار زیادی می باشند که افراد می‌ توانند در این هتل ها اقامت کرده و اوقات خوشی را سپری کنند. هتل های ۵ ستاره و یوآل این شهر امکانات بسیار بی نظیر به مشتریان خود ارائه می دهند. اما افراد بسیار زیادی که قصد دارند در شهر آنتالیا خانه و ویلا اجاره کنند.

افراد می توانند در این شهر به صورت سالیانه و ماهیانه خانه و ویلا اجاره کنند. خانه های موجود در شهر آنتالیا به صورت آپارتمان های معمولی، خانه های ویلایی، سیته و … می باشند. افراد می توانند با بودجه ای که برای این کار در نظر گرفتند و نیاز و خواسته خود یکی از انواع آپارتمان ها را اجاره کنند و مدت زمانی که قصد دارند به اقامت بپردازند را درون خانه های اجاره ای سکونت گزینند

اجاره ماهیانه آپارتمان در آنتالیا

اجاره هتل در آنتالیا

بیشتر هتل های این شهر ۵  ستاره می باشند که از کیفیت بسیار زیادی نیز برخوردار هستند. البته هتل های ۳ ستاره و ۴ ستاره نیز در این شهر وجود دارند که افرادی که می‌ خواهند هزینه‌ های کمتری بپردازند از این هتل ها استفاده می کنند. می‌ توان گفت هتل های ۵ ستاره آنتالیا جزو هتل های بسیار تاپ این شهر می باشند. که توریست ها از امکانات رفاهی آن بسیار رضایت دارند. شما با رزرو هتل در آنتالیا دیگر نیاز نیست که برای تفریح و گردش به خارج از هتل مراجعه نمایید. زیرا این هتل با داشتن تمام امکانات رفاهی می تواند یک سفر خاطره انگیز و رویایی را برای افراد به وجود آورد. بیشتر هتل های ۵ ستاره آنتالیا ساحلی هستند. افراد می توانند علاوه بر امکانات هتل مانند استخر، سونا، جکوزی، و … از ساحل و دریای این شهر نیز استفاده کنند.
هتل های آنتالیا

بهترین رستوران های آنتالیا

یکی از بهترین رستوران های آنتالیا را می توان رستوران با لیکوی نامید. این رستوران در سال ۲۰۰۲ افتتاح شده است و به دلیل غذا های دریایی که ارائه می دهد جزو یکی از رستوران های بسیار معروف می باشد. افراد بسیار زیادی به این رستوران آمده و از محیط زیبای آن لذت برده و از غذا های دریایی با کیفیت آن استفاده می کنند. این رستوران به قدری موفق بوده است که شعبه دوم خود را نیز در آنتالیا بازگشایی نموده است.

فضای مدرن و امروزی آن با داشتن طراحی بسیار زیبا سبب شده است که افراد بسیار زیادی برای استفاده از این فضا به این رستوران مراجعه نمایند. همچنین می توانند در این رستوران انواع غذا های دریایی و ماهی ها را با بهترین کیفیت و با بهترین طعم و مزه میل نمایند.

کافه های آنتالیا

بهترین مراکز خرید در آنتالیا

وقتی در مورد بهترین مراکز خرید در آنتالیا سوال می شود، پاسخ مورد انتظار قدرت خرید آنتالیا خواهد بود. این شهر با حدود 15 میلیون بازدید کننده در سال 2019، پس از لندن و پاریس به عنوان یکی از جذاب ترین شهرهای توریستی در رتبه سوم جهان قرار گرفت.

این موضوع کاملاً واضح است که در صورت وجود عناصر توریستی در یک منطقه، تجارت و سرمایه گذاری در آن منطقه، با سود مضاعف جریان پیدا می کند. این موضوع به طور مثبت بر روی کالاها، عمدتاً از نظر کمی و کیفیت، تاثیر دارد. در نتیجه چنین مناطقی می توانند نیازهای میلیون‌ها نفر از کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت را برآورده کنند.

مراکز خرید آنتالیا

بهترین صرافی های ایرانی در ترکیه

اکثر ایرانیان برای مهاجرت دائم، کار، تحصیل یا گردش به ترکیه سفر می کنند و در شهرهای مختلف این کشور اقامت می یابند. بنابراین برای تبدیل ارز و کلیه کارهای بانکی باید به بهترین صرافی های ایرانی در ترکیه مراجعه کنند. البته در هتل ها صرافی ها با کارت‌خوان وجود داشته که در لیست بدترین صرافی ها قرار می گیرند.

زیرا لیر را در مقایسه با دیگر صرافی های مستقر در محله ایرانی ها، گرانتر می فروشند. برخی از این صرافی ها در منطقه لاله لی، بیلیک دوزو، سلطان احمد، تکسیم و بازار بزرگ استانبول واقع شده اند. بنابراین بهترین صرافی های ترکیه شامل موارد زیر هستند…

بهترین صرافی های ترکیه

سواحل آنتالیا

می توان گفت یکی از سواحل آنتالیا ساحل شهر کمر آنتالیا می باشد. شهر کمر تا خود مرکز آنتالیا حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. آب دریا در شهر کمر از نمک و شوری کمتری برخوردار است. به همین دلیل این آب برای شنا کردن افراد بسیار مناسب است. شما با سفر به شهر کمر علاوه بر استفاده از سواحل بسیار زیبا و خاص آن می توانید از جاذبه های دیگری مانند هتل ها، رستوران ها، مراکز خرید و … نیز استفاده نمایید.

همچنین می توانید در هتل های ساحلی شهر کمر از پارک های آبی بسیار بزرگ استفاده کنید. پارک های آبی با داشتن انواع سرسره های آبی توانسته اند نیاز تمام افراد را برطرف کنند. اگر اهل بازی های آبی و شنا کردن هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از هتل های ساحلی شهر آنتالیا می باشد.

سواحل آنتالیا