تور یزد

تور یزد

شهر کویری یزد به همان اندازه که شهرهای خاورمیانه به چشم می خورد، زیباست. شهر  آجری و تاریخی یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است. به همین دلیل تور یزد از مجبوبیت خاصی بین گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. بادگیرها که به عنوان نماد یزد شناخته شده است در آسمان یزد خودنمایی می کنند و زیبایی خاصی به این شهر تاریخی داده اند. مکانهای تاریخی بیشماری در این شهر باستانی وجود دارد که آن را به مقصد لازم برای هر گردشگری که از ایران بازدید می کند ، تبدیل کرده است. یزد در وسط فلات مرکزی با آب و هوای کاملا گرم و خشک واقع شده است. به همین دلیل آب این شهر از طریق قنات ها تامین می شده است. و این امر باعث شده است که تمام خانه های قدیمی یزد دارای آب انبار هستند. در زیر برخی از دیدنی های یزد را به شما معرفی می کنیم.

مجتمع امیر چخماق

مجموعه مرکزی معماری یزد ، مجموعه امیر چخماق در قلب شهر و در یک میدان با همین نام واقع شده است.  این بنا با نمای پر ابهت و سه طبقه نمای سنگی از ایوانهای زیبا و متقارن را نشان می دهد که پس از غروب آفتاب با نورپردازی زیبا روشن و درخشان می شود. مجتمع امیر چخماق یکی از بزرگترین حسینیه های کشور است که قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد. اگرچه که بسیار مورد بازسازی قرار گرفته است. دور این میدان شیرینی فروشی های خوبی از جمله معروفترین آنها حاج خلیفه می باشد قرار دارد. مجتمع امیر چخماق از دیدنی های جذاب تور یزد می باشد.

آتشکده زرتشتیان

دین زرتشت ، یک دین باستانی است که حدود 3500 سال قبل، قبل از فتوحات اسلامی در ایران آیین اصلی بوده است. یزد مرکز زرتشتیان ایران است به همین دلیل چندین مکان ، با اهمیت مذهبی و تاریخی وجود دارد. آتشکده یزد آتشی در خود دارد که گفته می شود از قرن 5 هجری قمری در حال سوختن است. این آتش مقدس یکی از جذابترین دیدنی هاست که مسافران تور یزد از آن بازدید می کنند.

زیارتگاه چک چک

در بیابان ، در حدود 70 کیلومتری یزد ، مهمترین مکان زیارتی زرتشتیان ایران ، به نام  چک چک قرار دارد. طبق افسانه ای زرتشتی زمانی که اعراب به دستور عمر به ایران حمله کردند، نیک بانو دختر پادشاه ساسانی به نام یزدگرد از دست اعراب به سمت یزد گریخت و در اردکان در میان کوه ها مخفی و ناپدید شد. از آن زمان در آنجا زیارتگاهی بنا نهاده شد. چک چک در زبان فارسی به معنای قطره قطره است ،که به دلیل وجود چشمه ای در دل کوه است که همیشه جوشان است و قطره های آبی که چکیده می شود در منبعی ذخیره می شود. به گفته زرتشتیان ، کوهی است که به یاد شاهزاده نیک بانو گریه می کند. این زیارتگاه نیز از دیدنی های جذای در تور یزد است.

شهر قدیمی

این قسمت از شهر به خوبی بازسازی شده است به طوری که هنوز هم مردم در این قسمت ساکن هستند. در حال پیاده روی و قدم زدن در کوچه پس کوچه های شهر از بناهای تاریخی و آجری خشتی قهوه ایی رنگ لذت ببرید. این بناها یادآور بصری بودن نبوغ معماری سنتی یزد است. نمای شهر از بالای بام ها شگفت انگیز و دیدنی خواهد بود به خصوص زمان غروب آفتاب. بام های یزد در هنگام غروب یکی از جذابترین مکان ها یزد هستند و منظره ایی بینظیر از بادگیرها را شاهد خواهید بود. این منظره زیبا از شهر یزد در هنگام غروب از ویژگی های برجسته تور یزد می باشد.

باغ دولت آباد

با وجود چشمه های فراوان ، درختان سرو و انار می توان گفت باغ دولت آباد تمام خصوصیات یک باغ ایرانی را دارد. در این باغ اقامتگاهی وجود دارد که مربوط به قرن هجدهم است. گردشگران از امکانات و سایه این اقامتگاه می توانند استفاده کنند. همینطور بادگیر 33 متری وجود دارد که بلندترین بادگیر خشتی در جهان است. همچنین مجموعه ای از پنجره های شیشه ای رنگی ، زیبایی جادویی را ایجاد می کنند ، امثال آن را که در جای دیگری پیدا نخواهید کرد. این باغ در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است و گزینه اصلی در تور یزد است.

خانه لاری ها

این ساختمان 150 ساله یکی از بهترین خانه های دوره قاجار در یزد است. این خانه در محله فهادان قرار گرفته است. این خانه از شش قسمت با معماری کاملا کویری ساخته شده است. درهای سنتی ، شیشه های رنگی ، طاقهای زیبا و راهروها، آن را به عنوان یکی از بزرگترین خانه های شهر متمایز می کنند.


جهت هماهنگی و اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:

021-88-765-741

شرکت خدمات مسافرتی اوج آرام
ارسال به واتس آپ

oujaram.ir

Call Now Buttonمشاوره رایگان